..:: LKMT.cz Bórd ::..

Diskuzní plac nejen ostravských spotterů
Právě je 19 dub 2024, 12:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2009, 08:42 
Offline
V.I.P.

Registrován: 28 lis 2008, 00:14
Příspěvky: 45
Nevím kolik vás tady z fóra lítá IFRy s aktuálním AIRACem, nicméně mě napadla myšlenka, že pokud by byl zájem, mohli bychom naše naplánované lety s aktuálním AIRACem někam ukládat a navzájem si je poskytovat. Tím bychom si vytvořili nějkou virtuální databázi poměrně aktuálních tratí.
Já osobně plánuji převážne v routefinderovi a výslednou trasu vkládám do formuláře vytvořeného ve wordu a výsledkem je dokument viz. příloha.

Proto se chci nejprve zeptat, jaký by byl o tohle zájem. Pak bychom kyžtak začali řešit kam a v jaké podobě to třeba začít ukládat atd.
Výsledkem by pak mohlo být, že bychom sedli k éru a měli hned po ruce naplánovanou trasu, používaná záložní letiště atd.

Tímto otvírám diskuzi :-)


Přílohy:
LKPR_LIRF.pdf [141.53 KiB]
689 krát

_________________
Obrázek
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2009, 08:43 
Offline
V.I.P.

Registrován: 28 lis 2008, 00:14
Příspěvky: 45
Prázdný formulář pak vypadá viz. příloha


Přílohy:
progress.pdf [136.91 KiB]
403 krát

_________________
Obrázek
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2009, 11:42 
Offline
Amatér
Amatér

Registrován: 20 lis 2008, 22:18
Příspěvky: 76
Můj osobní názor je, že by to je možné, ale asi zbytečně, pokud se co 28dní nebo cca měsíc nebo jak dlouho to je mění AIRAC, tak se můžou měnit i ty tratě a celé plánování, pak dole, jak jsou NOTAMy, tak to je taky věc, kterou je třeba zjistit si před každým letem, takže z toho by možná bylo použitelné max. ta trať pro daný AIRAC, což sám o sobě udělá RFinder, včetně výpisu bodů a jediný přínos by bylo náhradní letiště, které ale zase nemusí vyhovovat každému typu letadla a nebo pro některé bude vhodnější alternate někde jinde, třeba blíž :)

Takže je to pěkná myšlenka, ale podle mě nevyužitelná.

Jen můj názor


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2009, 15:23 
Offline
V.I.P.

Registrován: 28 lis 2008, 00:14
Příspěvky: 45
No v tom to je, že s každým AIRACem se mění tratě, takže pokud chceš letět další měsíc, tak by jsi asi měl zkontorlovat v routefinderu nebo jinde celou trať, jestli se nezměnila. Proto jsem hned na začátku uvedl: pro ty co používají aktuální AIRACy.

Jde o to, že by to mohlo ušetřit trochu času, pokud by nás bylo více a každý by přidal během toho měsíce několik tratí. Přecejen, pokud chce člověk plánovat trošku na úrovni a třeba v routefinderu zahrne všechna omezení, tak to chvíli trvá než najde vyhovující trať a přiznejme si, že občas chce člověk sednout a letět. Toť moje myšlenka.

Samozřejmě, že NOTAMy se musí kontrolovat nejlépe těsně před odletem, ale to už je asi desetina času plánování.
A ohledně záložních letišť - to bychom se museli domluvit na nějakém standardu, pro letadla, s kterými by zůčastnění lítali - v tom bych poblém neviděl.

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2009, 23:18 
Offline
Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 19 lis 2008, 09:32
Příspěvky: 3133
Spotting: LOWS - terasa
Stroj: B-737NG
HOJ DAVE!!! Dobrá myšlenka, dám k tomu pár slov.
Pro nás, co lítáme offline. popř. MP je asi zcela nejlíp, mít AIRACy co nesjtarší. Důvod je na snadě. Mít stejné trasování a stejné body, jako má FSka. Totéž vlastně platí pro éra využívající defaultní GPS. (B1900) Ty si berou taky dafault. Když pak dáš novější databázi, tak je z toho zmatek.
Taky třeba já sám za sebe, si většinou let plánuju tak, jak se mi zrovna zachce, tudíž letím cestou kterou si určím JÁ, nikoliv, kterou mi vnutí plánovač. (tady jen malá technická - když jsme letěli RYANem, tak daleko více se trase přiblížil plánovač trasy přímo ve FS. RT byl na hony daleko). Ale tj vedlejší.
Jaky nápad si myslím, že je to O.K. a fůra jiných by to mohla ocenit.
Takže co pro to mohu udělat já. Příští týden mám scuka s J.REE. Budem kecat ohledně možností webu, taky LKMT virtual a možnostech stahování souborů. Bo jelikož protože to potřebuju i pro svůj projekt MP lítání. Mylím, že toto by bylo to správné místo, pro tvůj záměr.
Nemůžu ti slíbit, že to bude a kdy to bude, ale 100% ti slíbit můžu, že to s J.R. proberem a pokusím se něco vymyslet. ;)
V podstatě si mi tím trochu kápnul do noty, jelikož by to byla další možnost využití webu. :mrgreen:

_________________
FLY HIGH
FLY EASY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2009, 09:35 
Offline
V.I.P.

Registrován: 28 lis 2008, 00:14
Příspěvky: 45
Díky easy, no tak klidně to můžeme upravit jak pro ty co lítají IFRy s aktuálním, tak pro ty s neaktuálním AIRACem. Může to být i taková inspirace, že se člověk podívá do nějaké zajímavé destinace, o které třeba ani nevěděl.
Třeba se z toho časem vyvine takové malé plánovací středisko :-)

Ohledně toho routefinderu: není to nutnost plánovat přímo v tomoto programu, vlastně je to jedno kde to naplánujeme (třeba i ve FS). Mi spíš jde o to, aby byly výsledkem nějaké předpřipravené progressy, které by obsahovaly hotové údaje o trati a pak by se do něj doplnily jen poslední aktuální údaje a hurá do vzduchu.

Samozřejmě to je jen myšlenka a rozhodně nikomu nic nenutím. Pokud o to nebude zájem, tak na to klidně zapomeneme.

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2009, 11:54 
Offline
Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 19 lis 2008, 09:32
Příspěvky: 3133
Spotting: LOWS - terasa
Stroj: B-737NG
Rozhodně se pokusíme ať to nezapadne!!!!!! Už sem mluvil s Kamylem a ten to dost uvítal. Myslím, že se najde víc takových.
Fakt ještě jednou DOBRÁ PRÁCE !!!!!! A to plánovací středisko?...no úplná bomba. Mě se to líbí!!!!

_________________
FLY HIGH
FLY EASY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2009, 21:45 
Offline
Amatér
Amatér

Registrován: 20 lis 2008, 22:18
Příspěvky: 76
Citace:
Pro nás, co lítáme offline. popř. MP je asi zcela nejlíp, mít AIRACy co nesjtarší. Důvod je na snadě. Mít stejné trasování a stejné body, jako má FSka.


Tohle třeba moc nechápu :? Když máš FMS, např. v tom PMDG, tak to bere virtuální body, které má v databázi (AIRACu) toho systému, které mu můžeš updatovat a je to pak jedno.. ale pokud myslíš kvůli ATC, tak to nevím, to se radši nehlásit, protože ten ATC v FSce stojí za ... :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2009, 23:08 
Offline
Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 19 lis 2008, 09:32
Příspěvky: 3133
Spotting: LOWS - terasa
Stroj: B-737NG
Tak mě ATC v FSce nijak nevadí. Ostatně nejslavnější a nejznámější videa na netu má EDETROIT, který právě lítá pouze s def. ATC. A taky to nijak neřeší.
Ale to je jen mimochodem.
Už jsem psal výše, že krom toho, je tu řada modelů, které FMC nemají a využívají def. GPS. ;) A DAVE, jak jsem pochopil, by rád vytvořil nějaké centrum databází tras pro všechny. Tj jak OFF, tak ON, tak MP.

_________________
FLY HIGH
FLY EASY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2009, 23:45 
Offline
Amatér
Amatér

Registrován: 20 lis 2008, 22:18
Příspěvky: 76
Jojo, však něco podobného funguje už delší dobu u ČSAv a je to super věc, akorát aby se to neustále udržovalo aktuální, tak při každém AIRACu by se musely tratě překontrolovat :)

A jak psal DAVE, že by si to každý z výnosu z Rfinderu zkontroloval, jestli to sedí, tak to je spíš ale práce navíc mi to příjde, protože stejně si to musí vyjet na R-finderu a navíc to akorát bude kontrolovat, jestli je to jiné, než s předchozím AIRACem, aspoň mám takový pocit... no za zkoušku to stojí a uvidí se, jestli se to ujme ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2009, 00:52 
Offline
V.I.P.

Registrován: 19 lis 2008, 11:31
Příspěvky: 288
EASY to se hodne mylis, edetroit to offline ATC resi, a to hodne! Ma v tom narvany strasny kvantum veci, neco z netu, neco z jineho netu a neco si dokonce dodelava sam... (sem s nim vo tom onehda mluvil...)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2009, 01:09 
Offline
Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 19 lis 2008, 09:32
Příspěvky: 3133
Spotting: LOWS - terasa
Stroj: B-737NG
FABO - Hehe - tím neřeší jsem myslel, že jako lítá s def ATC. Tedy jako FSovským nikoliv on-line. Ty úpravy přes Edit Voicepack jsem tam udělal taky. Takže v podstatě mi to funguje na knap stejně ;) Proto celkově nijak na def. ATC nijak nenadávám. Ty sidy a stary, pokud někdo o to už nutně stojí, se s tím dají zaletět taky. v podstatě bez problému.
Jsem reagoval spíš na to, že je lepší v offlinu lítat úplně bez řízení. Tak jsme dával příklad Detroita. Protože on přes to lítá i kkdyž v upravené formě. Rozumíš jo? ;)

_________________
FLY HIGH
FLY EASY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2009, 02:44 
Offline
V.I.P.

Registrován: 19 lis 2008, 11:31
Příspěvky: 288
Ted uz jo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2009, 09:23 
Offline
V.I.P.

Registrován: 28 lis 2008, 00:14
Příspěvky: 45
FSPilot píše:
A jak psal DAVE, že by si to každý z výnosu z Rfinderu zkontroloval, jestli to sedí, tak to je spíš ale práce navíc mi to příjde, protože stejně si to musí vyjet na R-finderu a navíc to akorát bude kontrolovat, jestli je to jiné, než s předchozím AIRACem, aspoň mám takový pocit... no za zkoušku to stojí a uvidí se, jestli se to ujme ;)


Asi jsi mě špatně pochopil, databáze by obsahovala tratě jak z aktuálních, tak i minulých AIRACů, tzn. s každým novým AIRACem se holt musí najít pár pilotů a ti si vytvoří nějaké nové tratě podle aktuální fixů a dají je do databáze ke sdílení ostatním (takže si už nemusejí nic kontrolovat - bude to pod hlavičkou aktuálního AIRACu). Nebo zkontrulují ty z minulého měsíce a pokud sedí, tak je opět hodí pod aktuální AIRAC. Samozřejmě to bude muset stát na tom, že si budeme navzájem poskytovat své tratě, nejlépe otestované. Tzn. když dejme tomu 1 člověk vytvoří za měsíc nějakých 5 svých letů, tak pak při počtu dejme tomu 6 pilotů už je v databázi 30letů. A jistě že každý měsíc se všechny tratě nemění:-).
Samozřejmě nějaké podmínky a podrobnosti by se dořešily později, pokud by to bylo aktuální.
Určitě to není práce o jednom člověku, spíš je to o nějaké solidaritě mezi piloty a možné ulehčení práce.

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2009, 10:08 
Offline
Amatér
Amatér

Registrován: 20 lis 2008, 22:18
Příspěvky: 76
Aaa takhle, tak to joo, to máš pravdu, to jsem špatně pochopil :) Budu držet palce a pokud bude čas lítat, což doufám, že teď chvíli bude, tak možná taky něco přihodím :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2009, 14:02 
Offline
Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 19 lis 2008, 09:32
Příspěvky: 3133
Spotting: LOWS - terasa
Stroj: B-737NG
Hele FABO, možná bych měl zase prosbu :D :D (ale v klidu - nic dúležité). Je to sice mimo téma, ale když už tady byl zmíněn Edetroit (sleduju to a vím, že tam píšeš) tak ať odejdem od tlachání jestli je lepší to či ono, nemohl bys tam hodit dotaz, jak má dotyčný nastavenou FSku? Nějaký ten podstatný "SETTING".
Hlavně tedy lock FPS, detajly, full, nebo okno, antialias v. sync a tak. Vím, že moc o tom nepíše, ale jestli s ním máš kontakt, možná odpoví. Jsem projížděl fóra kam píše a nic moc jsem nenašel. V podstatě ani to, jak je spokojený s novou grafárnou a jestli si tím pomohl.

_________________
FLY HIGH
FLY EASY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2009, 20:31 
Offline
V.I.P.

Registrován: 19 lis 2008, 11:31
Příspěvky: 288
Tyjo, tak to netusim. Je to uz doba co sem s nim na to tema kecal... no uvidim co pude


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánování IFR letů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2009, 22:00 
Offline
Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 19 lis 2008, 09:32
Příspěvky: 3133
Spotting: LOWS - terasa
Stroj: B-737NG
Stačí hodit dotaz, až bude mít zas videjko. Já nemůžu, bo umim enem po našim a sprostě ;)

_________________
FLY HIGH
FLY EASY


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz