..:: LKMT.cz Bórd ::..

Diskuzní plac nejen ostravských spotterů
Právě je 19 dub 2024, 08:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 24 zář 2011, 00:03 
Offline
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: 29 lis 2008, 10:53
Příspěvky: 435
Bydliště: OSTRAVA !!! Havířov
Spotting: Krakow, Madeira
Stroj: c172
Bando,
procházím foto galerku a nemohu se zbavit pocitu že canon fotí lépe než nikon. Tedy alespoň co se týká letadel. Upozorňuji že mám Nikona tak ať si někdo nemyslí že vychvaluji Canona účelově. Velice rád bych když by u fotek v galerce bylo napsáno kterým přístrojem to je focene.

Něco zhrnu:

Adam - tuším canon
J.ree - canon
Kamyl - canon
gemino - nikon
radim.kobla - dle fotek typuji tež canon ikdyž ne jednoznačně
mazales - nikon ???
bardzon - ??
olin - asi kompakt

Mě se totiž zdá že ty nikony hůře ostří. Zdálo se mi to už u mých fotek ale tam jsem to přisuzoval tomu setovému objektivu. Ale gemino má tamrona tuším a ty jeho fotky poznám na 100%. Jako nejsou špatné ale prostě přisuzuji vadu nikonu.

Tak jen do mě. Prosím o FLAME.

EDIT:
ještě bych tedy řekl že kamylove fotky jsou asi nejlepší. Zajímá mě hlavně celková kompozice, ostrost, čistota a jak na mě fotky působí. Nejedná se mi konkrétně o to co tam je.

EDIT2:
no jestli to nebude tou prázdou flašou vína co mám na stole při pátku :-)

_________________
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 24 zář 2011, 08:19 
Offline
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: 15 zář 2009, 23:53
Příspěvky: 729
Bydliště: Ostrava
Adam Canon. Celkový dojem z ostrosti v galerce bych ovšem nepřičítal Canonu nebo Nikonu, ale spíš tomu, jak si kdo moc hraje se zmenšením a doostřením.

_________________
http://www.flickr.com/adamsvechovsky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 24 zář 2011, 08:26 
Offline
Admin

Registrován: 19 lis 2008, 08:12
Příspěvky: 3268
Bydliště: Dolní Lutyně
Spotting: LKZA :-)
Stroj: B748
:chuj: :chuj: :chuj: :chuj: :chuj: Skvele flame tema... :chuj:

Heh, toz dobry, dikes no... :mrgreen:

Ale ted vazne. Osobne to celkem povazuju za stejne tema jako AMD vs. Intel, nVidia vs. ATI, MS vs. Linux, Nokia vs. Sony Ericsson (kdysi), Apple vs. HTC, atd...

Osobne muj nazor je ten, ze v ramci stejne tridy jsou Canon a Nikon zcela srovnatelne produkty, kazdy ma treba nejake mirne plusy v necem a mirne minusy v necem jinem, stejne jako vyse uvedene priklady. Ja teda jako stary Canonak uz od kompaktu jsem nejak necitil potrebu menit orientaci, nicmene myslim, ze se neda jednoznacne rict, ze jedno nebo druhe je lepsi... Ono to je spise o sklech, pripadne o naslednem postprocessingu... Tak nakonec mamlas s Canonem muze delat daleko horsi fotky, nez borec s Nikonem... A naopak.

Ale mozna to nekteri citi jinak, treba jim lepe "sedne" do rukou ten nebo druhy. Zrovna vcera tam byl s nama u plotu jeden muj kamo, ktery donedavna mel dlouho Nikona (nevim ted kolikatku, nejaka stredni trida) a porad nejak z tech fotek ne uplne nadseny (a to mel vyborne skla k tomu), nedavno to cele prodal a sel do Canona 550 nebo neco takoveho, ted nevim, jake jsou ty cisla nove) a skla stejne jako mam ja a rikal, ze je s vysledkem daleko spokojenejsi, takze to je asi fakt hodne subjektivni... Urcite se najdou i opacne pripady...

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 24 zář 2011, 08:36 
Offline
Admin

Registrován: 19 lis 2008, 08:12
Příspěvky: 3268
Bydliště: Dolní Lutyně
Spotting: LKZA :-)
Stroj: B748
Peetrsu, si dej u fotky pravym mysitkem a pak vlastnosti a uvidis exif, u vetsiny fotek...

Takze dopnim:
Kobla - Canon EOS 1000D
Mazales - NIKON D60
Bardzon - NIKON COOLPIX L20 (kompakt)
Olin - Panasonic DMC-FZ20 (kompakt)

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 24 zář 2011, 12:42 
Offline
Admin

Registrován: 30 kvě 2011, 08:39
Příspěvky: 1779
Bydliště: FR 738, 29A
Spotting: localhost
Stroj: jatra
Stroj: Canon EOS 500D,
skla:
Canon EF 70-300 mm f/4-5,6 IS USM
Canon EF 50 mm f/1,8 II
Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 IS

Inac ste zapomeli na Yanyho:
Canon EOS 500D
Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 IS
Canon EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS II,

K tomu exifu - do nove galerky je exif info zabudovan, takze tohle dilema ti odpadne (jen je treba ho u fotek ponechavat ;) )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 24 zář 2011, 23:10 
Offline
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: 29 lis 2008, 10:53
Příspěvky: 435
Bydliště: OSTRAVA !!! Havířov
Spotting: Krakow, Madeira
Stroj: c172
Kamyl píše:
... pripadne o naslednem postprocessingu...


Nechtělo by se ti ve zkratce napsat tvůj postup postporcessingu ?? Představuji si to nějak tak, jak teď napíšu já jak to dělám.

1) otevřu raw v PS CS5
2) nejdříve se zobrazí PS Camera raw 6.0 a tam dělám (beru to v průměru, jasné že každá fotka chce něco jiného):

- přidávám "zřetelnost"
- zkouším hýbat s "expozici" v minimálním rozsahu
- přidávám "Vyplnit světla"
- zvyšuji "kontrast"
3) následně dám Otevřít obraz a fotka se mi otevře v CS5
4) změním velikost obrazu na požadovanou konečnou, nejčastěji třeba 1920x1080, nebo ekvivalent..
5) pro změnu velikosti používám "bikubická ostřejší"
6) po zmenšení už pouze použiju filtr "Doostřit"
7) no a končím. Ukládám třeba jako jpg 90% kvalita.

Myslím si že asi dost záleží na pořadí postupu prací. Já třeba vůbec nepoužívám korekci histogramu a když už tak nevím jesti hned na začátku v camera raw nebo pak až v CS5

Dík.

_________________
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 25 zář 2011, 11:33 
Offline
Admin

Registrován: 19 lis 2008, 08:12
Příspěvky: 3268
Bydliště: Dolní Lutyně
Spotting: LKZA :-)
Stroj: B748
Az po bod 4 to delam stejne, jako prvni samozrejme davam ale vyvazeni bile, pokud je to nejake uhnute... Jeste v Camera RAW trochu zredukuju pripadny sum a odstranim chromatickou aberaci a vinetaci objektivu, ktere tu vyslednou fotku muzou docela kazit. v PS to zmensim na nejakych 1500 x 1000 plus minus, podle vyrezu a kvality. Spis bych rekl, ze to zmensim v rozmezi 1024 x .... az 1600 x ...., podle kvaliy fotky a podle toho jak mi to udela zuby na sikmych hranach... Nedavam bikubicka ostrejsi, ale to co tam je defaultne, ted nevim presne jak to tam je, jsem na notasu na chate a tu PS nemam, takze varim z hlavy.

Konecnou korekci histogramu delam az na JPEGu v PS, nahrubo v RAWu, nacisto v JPEGu v "Urovnich". Pripadne pak jeste vyvazeni barev kapatkem, kdyz je treba trava moc kriklave zelena, tak selektivne trochu uberu sytost zelene, nebo u zapadovek zas treba upravim tu oranzovou, at to neni moc brutalne syte oranzove, ale tak aby to nejak odpovidalo realnemu stavu. Pripadne jeste nejaka korekce krivek histogramu, treba kdyz je opar, tak u fotek z era to dost pomuze na "ostraneni" toho namodraleho oparu. No nekdy ani to nejde uplne dat pryc, ale celkem to vyrazne pomaha.

Pak doostreni delam pres vrstvy - oznacim magickou hulkou oblohu, pak Insert select, abych doostrovanim nezvyraznoval sum na obloze, doostrim s nastavenim 150 - 170 ; 0,2 ; 0 (to stalo HODNE laborovani a hodne studovani na foru Airliners.net, nez jsem si "nasel" nejake rozumne nastaveni doostreni, aby to ostrilo, ale zas nedelalo moc zubate hrany, to me desne sere ty zuby) a treba 2x nebo 3x, az to je primerene ostre a pak dam masku vrstvy a gumou odstranim pripadne zubate hrany - hlavne nabezne hrany kridel, pripadne jine do oci bijici "schody", co se mi zmensenim udelaji. Pak Ctrl + Shift + E ti ty konecne vrstvy slouci do jednoho vysledneho JPEGu, ktery ukladam tak v kvalite 9 - 11, podle toho kolik mi to tam pise vyslednou velikost, aby to melo nejak rozumne hodnoty vzhledem k velikosti fotky (ne jak maji nekteri fotku 1024 x ..., ktera ma velikost 1,5 mega, ze Lozjo? :D ). Primerena velikost u fotky 1024 mi prijde do 300 kB, u 1600 do tech 700 kB... Plus minus... Pokud je to proti modre obloze, tak mene, pokud proti nejakym stromum a milion dalsich objektu kolem, tak to samozrejme je vic...

Obecne kdyz je fotka v originale slusne ostra a orez minimalni, zmensuju co nejmene, takze treba na 1600 x ..., protoze cim to zmenseni je vetsi, tim vic to je pak zubate. Ale pokud zas orezavam hodne a foka nic extra, tak to zmensim treba az na 1024 x ...

Jo jinak srovnani horizontu a orez delam tez jeste v Camera RAW, to delam jako prvni.

Jinak co se tyce toho odstranovani zubatych hran pomoci vrstev a masek, to samozrejme delam jen u letadel, pokud to jsou bezne nejake cvaky z tripu nebo z nejake oslavy nebo co, tak to seru...

EDIT: Samozrejme jsem vynechal vec, co povazuju za uplne zasadni - jako prvni uprava JPEGu kdyz ho otevru v PS, je obcas nutna oprava klonovacim razitkem - pripadny bordel na chipu, nebo nejake smeti co na obloze nema co delat... (ptaci, padajici satelity apod... :chuj: :chuj: :chuj: :chuj: )

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 25 zář 2011, 12:42 
Offline
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: 29 lis 2008, 10:53
Příspěvky: 435
Bydliště: OSTRAVA !!! Havířov
Spotting: Krakow, Madeira
Stroj: c172
Heej. SUPER !! Tak jsem si to představoval. Dík. Až budu mít chvilku půjdu laborovat....

Ale jinak s tou ostrostí jsi mě dostal. To je asi to proč ty tvoje fotky vypadaj tak jak vypadaj....

_________________
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 25 zář 2011, 12:46 
Offline
Admin

Registrován: 19 lis 2008, 08:12
Příspěvky: 3268
Bydliště: Dolní Lutyně
Spotting: LKZA :-)
Stroj: B748
No to zmensovani a doostrovani je celkem veda, nez si clovek najde takove nejake rozumne nastaveni, co mu vyhovuje...

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 25 zář 2011, 13:03 
Offline
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008, 13:23
Příspěvky: 1644
Takže Canon, nebo Nikon ? :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 25 zář 2011, 16:43 
Offline
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: 31 srp 2009, 21:32
Příspěvky: 499
Bydliště: Ostrava
bumper píše:
Takže Canon, nebo Nikon ? :D
Myslím, že to je otázka jako co bylo dřív - vejce nebo slepice?
Když se mrknu na poslední moje fotky v galerce (švédský Saab s anténou a Mig-29) a porovnám je s posledními výstupy z Canonů (j.reeho Beechcraft a lojzův Mirage), tak hledat odpověď bude fakt těžké :chuj:
Každopádně si myslím, že je to vše o následném zpracování ve fotoeditoru...
A pokud se jedná např. o tu izraelskou F-15, tak ta vznikala na netbooku a byla zveřejněna cca. 15 minut po příletu - tzn. na nějakou hru ve fotoeditoru nebyl v tu chvíli k dispozici HW ani čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 25 zář 2011, 18:34 
Offline
Admin

Registrován: 30 kvě 2011, 08:39
Příspěvky: 1779
Bydliště: FR 738, 29A
Spotting: localhost
Stroj: jatra
Technicka: Zrovna ten Beech B200 jsem nijak zvlaste neupravoval, jen trosicku kontrastu a orez. A v podstate ja fotky moc ani upravovat nemuzu, nemam na to stroj. Na notasu kazdy krok dost trva, nez to grafika (integrovana, a LCD mi taky uz nejak zezloutnul) prezvyka. Takze vicemene muzu rict, ze co je vysledna fotka, tak takhle nejak jsem ji strelil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 09 říj 2011, 18:04 
Offline
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008, 13:23
Příspěvky: 1644
Nikon :!: :D :D
Obrázek

autor: http://www.flickr.com/photos/33104187@N04/page5/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 09 říj 2011, 18:47 
Offline
Admin

Registrován: 19 lis 2008, 08:12
Příspěvky: 3268
Bydliště: Dolní Lutyně
Spotting: LKZA :-)
Stroj: B748
Ticho !!!

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 09 říj 2011, 20:55 
Offline
Trochu se vyzná
Trochu se vyzná
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2009, 18:27
Příspěvky: 688
Bydliště: Bílovec
Spotting: všude kde je dobrý výhled
njn takove uchylaky jsem tam viděl na dnech NATO :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 09 říj 2011, 21:46 
Offline
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: 15 zář 2009, 23:53
Příspěvky: 729
Bydliště: Ostrava
Exhibicionista. Takoví si myslí, že zaujmou Nikonem. Znalec volí Canon. :trt: :chuj:

_________________
http://www.flickr.com/adamsvechovsky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 09 říj 2011, 22:01 
Offline
Admin

Registrován: 19 lis 2008, 08:12
Příspěvky: 3268
Bydliště: Dolní Lutyně
Spotting: LKZA :-)
Stroj: B748
+1 :manicka_parkanova:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 10 říj 2011, 13:38 
Offline
Amatér
Amatér

Registrován: 03 led 2010, 20:04
Příspěvky: 254
enem kanon, dycky kanon ;)

Obrázek

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 10 říj 2011, 13:59 
Offline
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008, 13:23
Příspěvky: 1644
Canon je pro děcka :lol:

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NIKON nebo CANON
PříspěvekNapsal: 10 říj 2011, 14:51 
Offline
Amatér
Amatér

Registrován: 03 led 2010, 20:04
Příspěvky: 254
bumper: to je bozi, kaj se to da sehnat a co to stoji??

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz